Airēšanas skola

„Straumi vajag mācīties”

 

Sākot ar pavasara paliem un vasaras nedēļas nogalēs darbojas Mežmalas laivas airēšanas treniņnometnes un izbraukumi uz interesantākajām un jaunām palu straumēm kā arī  Daugavsalā pie Jēkabpils un citās ūdens tilpnēs.


Pavasara pali ir priekš otrā trešā gada "bukiem", bet pamatus kā airēt vēlams apgūt vasaras tveicē kad izgāzšanās no laivas ir patīkama atvēsināšanās nevis ledus auksts, stindzinošs ekstrēms. Viena no šādām vietām kur tieši vasarā ir  straume  Daugavas krāču posms virs Jēkabpils, arī Gauja pie Valmieras, Siguldas ir straujas vietas bet dziļakajā mazūdens periodā tās viennozīmīgi izkonkurē Daugavas krāce „Baltā” pie Daugavsalas kas  ir atzīta par labāko  FS burbuļvingri Latvijā, šeit atbilstošos straumes apstākļos (vasaras mazūdens periodā) brīvdienās pulcējas  Latvijas kajakeri, kāpēc tev nepievienoties to pulkam un nepilnveidot savu vasaras hobiju – straujūdens airēšanas sportu. Pirmos īrienus iespējams apgūt rāmākā upes posmā pie Trepes muižas, bet Daugavsalā jau turpinām padziļināti apgūt pamata prasmes, īrienus, straumes struktūru, eskimosu apgriezienu, kā arī veicam apmācību strajūdens burbuļvingrošanā, ja ir vēlēšanās.

 

Pamati.

Ja arī tev ir tikai peldšorti, zandeles un vēlēšanās kļūt par vienu no „dzimis lai airētu” vasaras airēšanas treniņnometne ir īstā vieta kur to sākt.

Kāpēc?

Pirmkārt tie ir reāli „kaujas apstākļi” – īsta upe, nevis hlorēts baseins un pēc pāris stundām tu jau tiec straumē, tu airē ar kajaku!.

Otrkārt silts ūdens un par velti!

Treškārt tu redzi, ka reāli cilvēki dara reālas lietas reālā vidē, tu neskaties filmu un ieguldot zināmu piepūli tu arī to vari sasniegt.

Ko tu iegūsti  -

Prast kontrolēt laivu mierīgā ūdenī, nebaidīties apgāzties, jo esi apguvis kā pareizi no laivas izkļūt, kā uzvesties un aplīdzēt sevi izglābt. Un kad ir apnicis baidīties no kārtējās peldes tad saņemties un iemācīties uzcelties vai saprast kāpēc tev pie tā būtu jāpiestrādā. Apguvis iemaņas vadīt laivu straumē vari pieņemt straujūdens airēšanas akrobātikas un frīstaila izaicinājumu. Diemžēl pārlekt pāri sākuma apmācībai, protams, ka nevar tāpat kā no pirmās klases sola nevar pārsēsties uz piektās....

 

Airēšanas skola piemērota ūdenstūristiem kuri sajutuši straujūdens airēšana ir īstā lieta, upat nekādas airēšanas priekšzināšanas. Bet tagad par visu pēc kārtas

 

Apmācība.

Apmācība ir balstīta uz principu nāc un airē, airē kopā ar mums, iegūsti iemaņas un krāj pieredzi – airē labāk par mums. Jā tik tiešām braucam kopā uz Daugavu, vai kādu citu Latvijas upēm un nepiespiestā gaisotnē darbojamies ar laivām – instruktors darbojas attiecībā viens instruktors ne vairāk kā 6 kursanti.

 

Nodarbības.

Dienā ir divas nodarbības – divas reizes pa 45 līdz 120 minūtēm. Airējam-nogurstam-atpūšamies- airējam-nogurstam- braucam mājās.

 

Programma

 

Dalībnieki bez iepriekšējas, vai minimālu airēšanas pieredzi apgūst:

 

 • Teorētiskas zināšanas par ekipējumu (laivām, airiem, vestēm, ķiverēm....) to konstrukciju, materiāliem. Straumes struktūras – straume, atstraume, viļņi – stāvviļņi un mucas, pārgāzes un ūdens struktūra tajās, demonstrējumi to iedarbība uz laivu un to bīstamības novērtējums. Svarīgu ar laivošanu saistītu jautājumu pārskats gan par maršrutiem un to plānošanu, gan par airēšanas vēsturi, gan par drošību un glābšanu.

 

 • Praktiskas iemaņas:
 • Kā rīkoties, kad esi nonācis glābjamā lomā un kā rīkoties ar glābšanas virvi, tātad glābšanas darbu pašus pamatus.
 • Peldēšana straumē, iepazīšanās ar straumes struktūrām uz tausti.
 • Laivas pielāgošana (kāju, ceļu, gurnu un muguras balsti)
 • Airi un airēšana, tvēriens un dinamika. Airēšanas dinamikas trīs pamat lietas.
 • Airētāja priekšauta uzvilkšana.
 • Pareiza izkļūšana no apgāztas laivas.
 • Iesildīšanās vingrinājumi pirms airēšanas.
 • Airēšana uz priekšu un atpakaļ.
 • Laivas slogošana un kantēšana.
 • Braukšana no atstraumes. Braukšana atstraumē.
 • Prāmis – laivas vadīšana šķērsām straumei no viena krasta uz pretējo.
 • Pievilkšanas tehnika - pārceļot un slidinot.

Dalībniekiem ar airēšanas pieredzi:

 • Airēšanas tehnikas uzlabošana,
 • Balsti – zemais un augstais.
 • Eskimosa apgrieziena apgūšana iemaņu un tehnikas uzlabošana,
 • Iemaņu apgūšana airēšanas tehnika mucā:

§             Pareiza un stabila iekļūšana mucā.

§             Kontrolēta sērfošana – sāniski, un frontāli.

§             Kontrolēta izkļūšana no mucas.

 • Frīstaila pamata elementu pareiza uzsākšana un dinamikas apgūšana atstraumē.

§             Rotācijas uzsākšanai

§             „Dubultais pumpis”

§             Agresīva slogošana

Programma var tikt papildināta atkarībā no kursantu pieredzes un prasībām.

Dalības maksa

LVL 15diena/kursantam

+ inventāra noma

Nokļūšana un uzturēšanās patstāvīgi.


 


Straujūdens glābšanas darbu semināri.

  

 Ritot laikam un attīstoties ūdens tūrisma un krāčūdens airēšanas biznesam ievērojami ir palielinājies ūdens tūrisma un straujūdens airētāju skaits. Paaugstinājušās pārvarēto “nebraucamo” upju un krāču robežas. Piemēram, vai pirms 20 gadiem kāds būtu iedomājies braukt pa Ivandi, Kariksti vai Rumbiņu un Grūbi, lekt no Jagalas ūdenskrituma. Šodien tā ir norma(nu labi, tikai kajakeriem), upes, kas agrāk tika uzskatītas par nebraucamām dēļ to sarežģītības vairs nesagādā problēmas un tās nebūt nav galējās robežas. Vai vasarās pirms 15 gadiem pa Abavu, Gauju un Salacu gāzās tūkstošiem laivotāju, kurus nodrošina nomas pakalpojumu sniedzēju inventārs? Vai pavasara palos katrā Latvijas novadā parādoties palu maksimumam mudžēja no kajakeriem?

Diemžēl arī savainojumu traumu un negadījumu skaits, kas gūti straujūdenī, ir pieaudzis, tās gan neviens nereģistrē un analizē krogā pie alus kausa ar vārdiem “kā es dabūju iekšās”. Tāpēc, mums kā šīs industrijas pārstāvjiem un industrijas pakalpojumu “aktīvajiem lietotājiem”, kas piedalāmies straujūdens airēšanas aktivitātē veicam ekstrēmos varoņdarbus, dažkārt kļūstam par tās norišu nevēlamo scenāriju attīstības upuriem un aculieciniekiem, ir jābūt tam gataviem sniegt palīdzību un adekvāti reaģēt. Mums ir jābūt ne tikai glābšanas ekipējumam, bet arī zināšanām un prasmēm rīkoties ar to, lai prasmīgi sniegtu palīdzību. Pretējā gadījumā straujūdens aktivitātes mums sniedz vienīgi neattaisnotu risku. Tāpēc piedāvāju piedalīteis glābšanas darbu seminārā.

VIETA - Latvijas ūdenstiplnes atbilstošā ūdens līmenī (Amata, Gauja, Daugava, Aiviekste) .
LAIKS - atsevišķi interesējoties un piesakoties  - info@mezmalaslaivas.lv, 26649575
CENA - 15LVL ar PVN
VIETU SKAITS GRUPĀ - Max 8, Min 2 dalībnieki

NODARBĪBAS ILGUMS - 6 stundasLabā ziņa ir tā ka mums ir pieejams glābšanas ekipējums un patstāvīgi pieaugošas zināšanas un prasmes par tā pielietošanu. Katru gadu vairāki tūkstoš straujūdens airētāju apmeklē šādus kursus ko organizē airēšanas klubi un airēšanas organizācijas. Tāpēc mēs organizēsim semināru pamatzināšanu apgūšanai un treniņam glābšanas darbu veikšanai straujūdenī.

 Seminārs ilgs vienu dienu no plkst 11:00 līdz 17:00 tas iekļaus īsu lekciju, kas tiks novadīta brīvā dabā satikšanās vietā. Semināra norises vieta -   Amata, vai pēc apstākļiem var tikt pārcelta uz Kūķu krāci Gaujā, alternatīvas Aiviekstes HES vai Daugava pie Jēkabpils Treks, Sakas atteka vai Ābeļsalas attekas, Ogre u.c. atkarībā no ūdens līmeņa un citiem apstākļiem. Pieteikušies dalībnieki tiks brī

 

Praktisko nodarbību laikā būs ļoti daudz jāpeld tāpēc, jābūt piemērotam ekipējumam (hidrotērpami, drai-sjūtam, piemērotiem apaviem staigāšanai pa krastmalas akmeņiem, un zāļu dūksnājiem), pat karstā vasaras dienā var uzmesties drebuļi, ieteicams paņem līdzi arī karstu tēju, šokolādi un maizītes, lai atjaunotu enerģiju. Semināra norises laikā paredzēts viens pusstundu garš pārtraukums – pusdienām.

 

Inventārs kas jāņem līdzi:

Vienkārši ierodaties ar to ekipējumu ko jūs parasti lietojat savos braucienos (veste, ķivere, hidra, airis, laiva un jūsu glābšanas ekipējums – svilpe, nazis, govs aste vai velkamā cilpa, metamais maiss, karabīnes, trīši, cilpiņas.....).

 

Seminārā vēlamais dalībnieku skaits ir 8 cilvēki, max 10.

Dalībnieki semināra norises vietā ierodas laicīgi un patstāvīgi.

 

Seminārs ir domāts – no pirmās sezonas braucēja līdz “vecam bukam”, mēs nerunāsim par straumes struktūrām un kā pareizi airēt, mēs runāsim un apgūsim praktiskas iemaņas kā glābties, tikt glābtam un glābt.

Atsevišķa diskusija par pieredzi un lietām kuras strādā un kuras ne tik ļoti efektīvas. 


Eskimos baseinā.

Ziemā ar laivām pārceļamies uz peldbaseinu un apmācām apgūt eskimosa apgriezienu.

Par norises laiku un cenu interesēties tuvojoties novembrim.
 

 design by idea-lab.lv